Ahmet Akın: Ayçiçeği Üreticisinin Durumu Vahim

21.09.2022

AK PARTİ İKTİDARI ÇİFTÇİYİ SAHİPSİZ BIRAKTI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti iktidarının ayçiçeği üreticisini ortada bıraktığını söyledi. “Üreticinin durumu vahim” diyen Ahmet Akın, “Balıkesir ayçiçeği üreticisinin fiyatın 8 liraya kadar gerilemesi ile zarar ediyor. Ayçiçek üreten çiftçi resmen cezalandırılıyor” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çiftçilerimize “Bir karış yeri boş bırakmasınlar, biz arkalarındayız” dediği günden bu yana çiftçilerin daha çok sahipsiz bırakıldığını söyledi. Balıkesir’de ayçiçeği üreticisinin isyan ettiğini belirten CHP’li Ahmet Akın, “Çiftçimiz AK Parti iktidarını dinledi. Her tarafı ekti. Karşılığını alabildi mi? Hayır! Trakya Birlik 40 yağ oranı alış fiyatı 12 lira ama ortağı çiftçiden alıyor. Ortağı olmayan çiftçiye kapı kapalı. Balıkesirli ayçiçeği üreticisine kapı kapalı. Fiyatlar çok düşmüş durumda. 8 lirayı görmüş durumda çünkü tüccar fırsatçılık yapıyor! Ayçicek üreticisinin durumu vahim. Çiftçimiz, alın teri döküyor ama karşılığını alamıyor” diye konuştu.

AYÇİCEĞİ FİYATLARI ARTIRILMALI

Sezon boyunca 2 kattan daha fazla artan girdilerin yanında gübre fiyatlarının ortalama 4, mazot fiyatlarının da ortalama 3 kat artış gösterdiğini vurgulayan CHP’li Ahmet Akın, ayçiçeği üretiminde istikrarın sağlanması ve maliyetleri artan üreticilerin zarar etmemesi için açıklanan fiyatların yeniden gözden geçirilerek artırılması gerektiğini belirtti. AK Parti iktidarının yanlış tarım politikaları nedeniyle ayçiçeği üretiminin ülke ihtiyacını karşılamada yetersiz kaldığını, bunun için de ithalata başvurulduğunu anlatan Ahmet Akın, “Yanlış politikaların sonucunda ekim alanları daraldı. Üretici ayçiçeği ekmek istemiyor. Çünkü kazanmıyor. Ülkemiz ayçiçeğinde başlıca ithalatçı ülkeler arasında yer aldı. Ayçiçeği stratejik bir üründür. Bunu henüz anlayamayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Çiftçiye, ‘siz ekin bir arkanızdayız’ diyerek sonrasında da çiftçiyi desteklemeyerek yarı yolda bırakan AK Parti iktidarı artık yolcudur. Çiftçimiz fiyat ve alım garantisini ile bizim iktidarımızla zarar etmeyecek. Ayçiçeği Toprak Mahsulleri Ofisi vasıtasıyla devlet müdahale alımı kapsamına alınacak. Prim, mazot ve gübre desteklerinin artırılarak devam ettirilecek” diye konuştu.


Benzer Haberler

30.09.2022

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen genç sağlıkçıları dinledi: "Belirsizlik içinde sürüklenip kendisine bir muhatap arayan genç sağlıkçıların hayal kırıklığına izin veremeyiz. Müjde vermekte mahir ancak uygulamaya gelince fos çıkmakta üstüne olmayan AKP, artık sözünü tut."

09.09.2022

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bugün öğrenciye açıkça ‘kiralık ev bulamıyorsanız evi satın alın’ demektedir.”

11.08.2022

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “Yaşam kalitesini artırmaya çalışmak yerine yaşam tarzlarıyla kavga eden hadsizler, bu kez Zeytinli Rock Festivali’ni yasakladı. Erdoğan çok iyi biliyor. Milyonlarca genç, ona veda ederken ‘Biz bir kabusu yendik” diyerek şarkılar söyleyeceğiz.”

05.08.2022

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “Merve Biçer Yumak’ın yaşamının son günlerinde yaşadığı mobbing, Türkiye’de akademinin çok konuşulmayan fakat vahim bir sorununu açıkça ortaya koydu. Akademide mobbing ve güvencesizlikle mücadele edeceğiz.”

04.08.2022

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “Milyonlarca genç, suçluların fotoğraf albümünde kimi bulacaklarını artık önceden tahmin ediyor. KPSS’nin iptal edilmesi, iktidarın bu ülkeyi yönetme kapasitesinin olmadığını çok net göstermiştir.”

02.08.2022

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen: “KPSS sorularını inceledim. Kimse buna tesadüf diyemez. Buna tesadüf diyecekler, geçmişte tesadüf demiş olanları iyi hatırlasın.”

26.06.2022

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçen Adıyaman’dan seslendi: “Adıyamanlı genç arkadaşım, senin derdini bilen, seni anlayan bir Cumhuriyet Halk Partisi var. Çok daha güzel bir Türkiye’yi seninle birlikte inşa edeceğiz.”